Turistika

Aktualizováno 17.5.2017

Skuhrov nad Bělou – příjemná zastávka

 

Památná lípa
Z okolí Skuhrova
Rozhledna
Kostel

          Skuhrovem, obcí v údolí řeky Bělé projíždíte cestou do nebo cestou zpět z Orlických hor. Zastávka zde je vhodná pro příjemný odpočinek nebo protažení. Dominantou Skuhrova je kostel sv. Jakuba Většího vystavěný v letech 1715 – 1718 a dřevěná rozhledna na místě bývalého hradu. Dostanete se sem, když odbočíte po silnici směrem na Hraštici a odtud se již z parkoviště před kostelem dostanete pohodlně po železném mostě přes hradní příkop na nádvoří hradu. Zde Vás uvítá dřevěná socha MUTINY SKUHROVSKÉHO – bývalého hradního pána. Ta byla vytesána z jednoho kmene 200 let starého dubu profesorem Petrem Stančíkem a slavnostně odhalena v roce 2006 při letních Mutinových slavnostech. Přes další most se po schodech dostaneme již přímo na rozhlednu. Je vysoká 9 m, nadmořská výška je 425m. a postavena byla v roce 2001. Má 2 patra a je z ní pěkný pohled do malebného skuhrovského údolí, ale i pohled na panorama Orlických hor. Rovněž se můžete v altánku na parkovišti posilnit svačinou. Na těchto prostranstvích se již stalo tradicí konání (LETNÍCH MUTINOVÝCH SLAVNOSTÍ NA HRADĚ) v měsíci srpnu.

          Odtud můžete dále pokračovat procházkou okolo kostela a asi po 500 metrech dojdete k památné LIPCE , která roste na Hraštickém kopci v nadm. výšce 459 m. Podle pověsti byla vysazena na počest zrušení roboty roku 1848. Její rozložitá koruna zve k posezení a rozjímání s nádhernými výhledy na Orlické hory a podhůří kraje spisovatelů Aloise Jiráska a Karla Poláčka. Tato místa jsou vhodným cílem i pro cykloturisty neboť rozhledna i Lipka leží na cyklotrase č. 4244 a může se pokračovat po cyklotrase č. 4245 dále směrem k Orlickým horám. Při pohledu zpět se Vám opět naskytnou krásné pohledy do kraje a za pěkného počasí jsou vidět i Krkonoše.

Skuhrovská památná lípa
          O vysazení této lípy jsou dvě verze. .První je doložena zápisem farní kroniky.Podle ní místní farář Josef Rubín,sadař a zušlechťovatel pustých míst, nechal do nevzhledného pustého lomu navozit hlínu a na hranici se zádušními pozemky se sousedem Výravou zasadil lípu.

          Říkalo se jí také lípa Rubínova. Pozdější farář Josef Ehrenberger na skuhrovskou faru nastoupil roku 1853 a o lípě se v kronice zmiňuje. Její stáří odhaduje na 15 let-to znamená rok 1838 jejího vysazení.

          Druhé vysvětlení uvádí,že byla vysazena v upomínku na zrušení roboty (1848). Tenkrát prý se sedláci z okolních obcí rozhodli zasadit lípu, aby příštím generacím připomínala památný den,kdy padla jejich poroba.Aby strom byl odevšad viditelný,před jeho zasazením navozili na nejvyšší místo svahu nad kostelem hlínu. Byla to jejich robota poslední,ale z vlastní vůle.
 

:: Kostel ::
:: Zřícenina hradu ::
:: Sochy ::

:: Expozice výroby železa (prezentace , PPT, 1,49MB)  ::


Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.skuhrov.cz 18. 3. 2018, 10:31