O obci Skuhrov nad Bělou

         

        Obec Skuhrov nad Bělou se nachází v údolí řeky Bělé v podhůří Orlických hor vzdušnou čarou 7 km severovýchodně od Rychnova nad Kněžnou. Náleží k ní místní části Rybníčky, Nová Ves, Debřece, Hraštice a od r. 1976 Svinná a Brocná. Skuhrov nad Bělou je přirozenou vstupní branou do Orlických hor. Deštné v Orlických horách, známé středisko zimních sportů,  je vzdáleno 11 km. 

        Katastrální území obce se rozkládá na ploše 1663 ha v nadmořské výšce 379 metrů. Počet obyvatel se pohybuje okolo 1050 osob.

Skuhrov- jaro Obecní úřad Památná lípa Společenské centrum

          
        V obci je mateřská škola se dvěma odděleními, umístěná v klidném prostředí bývalého parku.  www.msskuhrov.cz
 
      Základní škola funguje v uzavřeném školním areálu. Kromě učeben se zde nachází školní jídelna, družina, dílny a především prostorná tělocvična s posilovnou.  www.zsskuhrov.cz
 
        V místním zdravotním středisku je ordinace praktického lékaře, ženského lékaře, zubní ambulance a rehabilitace. 
 
      V obci je také pošta, restaurace a dva obchody se smíšeným zbožím. Působí zde řada podnikatelů, jejichž služeb mohou obyvatelé využívat (autoopravny, pneusesvis, autodoprava, zámečnictví, dřevo a kovo výroba). V roce 2006 byla nově otevřena budova SPOLEČENSKÉHO CENTRA, kde se soustřeďuje společenské dění obce.
 
Muzeum železářské výroby Hřiště Vstup do skuhrovskeho hradu sv. Václav a sv. Jan Nepomucký
        Těžkou zkoušku podstoupila obec v červenci roku 1998, kdy se přehnala nad oblasí Orlických hor bouře s přívalovými dešti. V obci způsobila škody v hodnotě 230 mil. korun. Společným úsilím občanů, armády a dobrovolníků se podařilo z velké části škody odstranit.
 
        Po  posledních letech Skuhrov n.B. navázal na svá významná historická období, stal se součástí Euroregionu Glacensis a Mikroregionu Bělá. V roce 2001 byl vyhodnocen jako Vesnice roku Královéhradeckého kraje.

Zpracováno systémem WEBEasy od firmy TH SOFT. Vytištěno ze stránek www.skuhrov.cz 17. 3. 2018, 05:34